eBay | Alışveriş Nasıl Yapılır…

ebay_logoUzun zamandır yazmayı planladığım konulardan birisi de işte bu.

İnsan neden Ebay dan alışveriş yapma ihtiyacı duyar. Benim için en önemli kriter herhalde fiyat olsa gerek. ki Türkiyede ürünün fiyatı 40 lira iken aynı ürünü Çin’den veya Hong Kong dan 5-10 lira arası bir fiyata alabiliyorsunuz. Başka derseniz bol ürün çeşidi ve kargo seçenekleri. Ben genelde “free shipping” ücretsiz kargoyu tercih ediyorum. Nelerde veya ne gibi ürünlerde ücretsiz kargo var derseniz SDHC kart, ipad, iphone, samsung kabloları, bataryalar, hobi malzemeleri(RC helikopter yedek parçaları), telefon kılıfları, vs.

Tabii eBay’de ürün alırken bir mağaza güvencesi yok. Aldığınız ürünleri seçerken sorumluluk sizde. Düzgün satıcılardan doğru ürünü almanız gerekiyor. Çok zor bir iş değil. Ürün alacağınız satıcıların referanslarına bakabilirsiniz. Ayrıca kaç ürün satmış ve ne kadar olumlu yorum almış inceleyebilirsiniz.

Ürün alırken şunlara ayrıca dikkat edin;

Ürünü seçerken sahte olmamasına dikkat edin. Ebay’da ortalama fiyatlar bellidir. Ortalama 50 TL olan ürünü başkası 10 tl ye satıyorsa bu muhtemelen sahtedir, bundan uzak durun.

Satıcının profilini ve yorumları inceleyin. Ebay’da 1000 – 2000 satış çok azdır. 10 bin civarı satış yapanlara, Best Seller, Top Rates Seller gibi ünvanı olanlardan alışveriş yapmaya çalışın.

Ürün seçerken kargo seçeneklerine de dikkat edin. Çoğu satıcı Türkiye’ye göndermiyor. Global Ebay sitesinden arama yaparsanız sadece Türkiye’ye ürün gönderilen ilanlara ulaşabilirsiniz.

Bazı ilanlarda kargo fiyatları da belirtiliyor. Kargo fiyatını kapıda değil, ürün ödemesini yaparken ödüyorsunuz. Bu yüzden ürün fiyatına kargo fiyatını da ekleyin. Ayrıca 20 TL’lik ürün için 50 TL kargo fiyatı yazanlarda oluyor. Bunlardan da uzak durun.

Ürün yurtdışından geldiği için kargo süresi biraz uzun oluyor. Bazen ürün elime 10 günde ulaştığı da oldu bazı üründe 40 günde ulaştığı da oldu. Bazı satıcılar free shipping ürünlere takip numarası verirken bazıları vermiyor bilginiz olsun (ki genelde takip numarası olmuyor). Kargolar Türkiye de PTT tarafından dağıtımı gerçekleştiriliyor elinize gelene kadar ptt kargo sitesinden takip numarası ile izlenebiliyor.

paypal-ebay

PayPal

eBay’den alışveriş yapmadan önce, ödemelerinizi yapmak için PayPal hesabı açmanız gerekmektedir. PayPal, eBay satıcılarının tercih ettiği ödeme yöntemidir. Uluslararası bir hesap olduğundan dolayı tüm alışverişlerinizi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartınızı sisteme bir kere tanımladıktan sonra, bir daha kart numarası girmenize gerek kalmayacak. Sadece PayPal hesabınıza girip öde diyeceksiniz o kadar. Kart sistemde tanımlı olduğundan, para oradan çekilecek. PayPal’e kayıt olmanın bir zorluğu yok. Ki Türkçe dil seçeneği de bulunmaktadır. Kredi kartınızı veya sanal kredi kartınızı sisteme tanıtmanız yeterli. Birden çok kartta sisteme tanıtabilirsiniz.

eBay

eBay’e de tıpkı PayPal gibi önce kayıt olarak giriyorsunuz. Ancak artık kredi kartı gibi detaylar gerekli değil. Kayıttan ziyade, alışveriş sırasında ürün seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bunların üzerinde durduk.

Yabancılarla alışveriş yapacaksınız İngilizce bilmeniz gerek. Eğer ki bilmiyorsanız google translate kullanabilirsiniz. Çünkü satıcılara talimat vermek, posta fiyatlarını sormak gibi ihtiyaçlarınız olacak. Ürün bilgileri de İngilizce. Ürün bilgilerini zaten anlarsınız çok zor bir dil kullanılmıyor. Olmadı Google ile çevirin anlayacağınız kadar zaten çeviriyor.

ebay-paypal-stand

Dikkat;

Fiyatı ne olursa olsun cep telefonu kesinlikle gümrükten geçmiyor, olduğu gibi geri gönderiliyor.

Fiyatı 100€ ve üzerinde olan ürünlerde gümrükte kalıyor. Sizi gümrüğe çağırıyorlar ve vergi ödemeniz isteniyor. Tabi bu durum tamamen gümrük memurunun insiyatifinde. Bazen 2000€ ‘luk ürün bile gümrüğe takılmadan geçebiliyor.

Ürününüz PTT kargo ile geliyor. Bazen PTT çalışanları ürünlerinizi çalabiliyor. Bu yüzden ürün elinize ulaşmıyor.ki benim başıma henüz gelmedi.

Ürününüz yurtdışından geldiği için her zaman elinize ulaşmama riski bulunuyor. Bunu da göz önüne alarak alışveriş yapıyorsunuz.

Adreslerinizi kısa tutmaya çalışın. PTT anlasa kafi. Satıcı açısından ülkenin ve adınızın doğru olması yeter. Adres bilgilerini çoğu print alır o yüzden pek problem olmaz. Elle yazanlar hata yapabiliyor ama Türkiye’ye geldiyse paket, gerisi kolay.

İyi alışverişler :)

eBay dan aldığım bazı ürünler;

ebay-urun-1

ebay-urun-2

ebay-urun-3

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>