Dropbox ta neyin nesi…

dropbox_Mailbox-MergeLafın uzatmadan kısaca tanımlamak gerekirse web ortamındaki flash diskim olarak tanımlayabiliriz.

Lafı eğer uzatırsam aşağıdaki tanım yeterli olacaktır.

Mobil aygıtların hayatımızın vazgeçilmez parçaları olduğu şu günlerde, verilerimizi bir cihazdan diğerine aktarırken zaman kaybettiğimiz bir gerçek. Her ne kadar USB diskler, kablosuz dosya aktarımları vb birçok teknoloji kullanım açısından en basit halini almış olsa da, birden çok cihaz arasında dosya paylaşımı yapmak hala istenilen pratikliğe ulaşamadı.

Şimdilerde bulut teknolojisi(cloud computing) diye bir teknoloji var. Dosya transferinden çok verilerimizi internet ortamına yedeklemeyi hedefleyen bir teknolojidir. Ancak bunu dosya transferi yapmak için kullanabilirsiniz. Bu teknolojinin bir ürünü de dropbox tır.

İşin güzel tarafı, örneğin iş bilgisayarınızda yaptığınız çalışmanın ev bilgisayarını açtığınızda ev bilgisayarında yer alan dropbox klasörüne eşlenmesidir yani dropbox sunucularında yer alan dosyların sizin bilgisayarınıza inmesidir.

Özellikle birden fazla cihaz üzerinde çalışan profesyoneller için oldukça pratik bir çözüm.  Evde başla işte bitir ya da işte başla evde bitir.

drop1

drop3

 

Tüm cihazlarla senkronize çalışan sitemle birlikte mobil cihazlar(cep telefonu), ipad, tablet, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayarlardaki verilerimizi kolaylıkla paylaşabiliriz. Bu sistem fotoğraf, müzik, film, dosya(pdf,zip,rar,doc,vs.) şeklindeki verilerimizin hepsine birden destek sağlayabilmektedir.

Windows uyumluluğu zaten tartışılamaz. Uyumluluk açısından bakıldığında rakiplerinin bir adım önündedir, iPhone, iPad, Android cihazlar, Blackberry gibi mobil cihazların yanında %100 Linux (Fedora ve Ubuntu) ve Mac uyumludur.

 

drop4

 

 

drop2

Dropbox’un rapidshare gibi diğer dosya paylaşım servislerine göre avantajları neler?

  • Dosyalarınızı bir klasöre attığınızda otomatik olarak internetteki hesabınızla senkronize oluyor, arkaplanda gerçekleşen bu işlem sizin için yorucu olmuyor.
  • İstediğiniz dosyalar için link üretip arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.
  • Dosyalarınıza herhangi bir bilgisayardan erişebiliyorsunuz, erişmek için download hızı sınırlaması ya da bekleme süresi gibi can sıkıcı limitler yok. Aynı şey paylaşım yaptığınız arkadaşlarınız için de geçerli.
  • Dosyaların önceki sürümlerine geri dönebilme ve silinen dosyaları kurtarabilme.

Bu senkronizasyonu ise Dropbox aracılığıyla yapmak hem çok kolay hemde ücretsiz (2 GB’a kadar). Öncelikle yapmanız gereken Dropbox’un sitesine girip bir account yaratıyorsunuz. Daha sonra ise siteden bir uygulama indiriyorsunuz. Uygulama yüklenirken size belirli bir dosya yeri soruyor. Kurulum bittikten sonra o dizindeki (folder) bütün dosyalar otomatik olarak internetle senkronize olacak. Daha sonra bu dosyalarınızı internetten Dropbox sitesine girerek de görebilirsiniz.

Ücretsiz olarak 2GB yer sunan dropbox kapasitenizi isterseniz ücretli olarak artırabilmeniz mümkün. Kapasitenizi artırmanın bir başka yolu ise arkadaşlarınıza Dropbox’u önermek.Referans linki göndererek getirdiğiniz herbir kullanıcı için 500 MB yer kazanıyorsunuz ama bu 16 GB’a kadar olabiliyor.

Bende size referans linkimi gönderiyorum en azından kendiniz dropbox üye olurken benim referansımla olursanız bana da katkıda bulunmuş olursunuz.

Referans link: https://db.tt/2rDljJRA

1 Yorum Yapılmış “Dropbox ta neyin nesi…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>