Arım, Balım Ne Yapalım!

Bu yazıyı neden yazıyorum burada neden paylaşıyorum diye soracak olursanız cevabı yazıda diye geçiştireceğim.

Toplum olarak araştırmadan ezbere bilgiden o kadar hoşlanıyoruz ki. Bir konuda uzman olmadan yorumlar yapıyoruz ki baldan bir tek siz anlarsınız diye insanların yüzlerine söylemek zor olduğu için dayanamadım kısa bir yazı yazdım.

Başlıktan anlaşılacağı üzere konumuz doğal bal nasıl olur. Bu konuda 5 dk lık bir araştırma size az çok bilgi verecektir.

Bilimsel araştırmalardan örnekler vererek açıklamaya çalışalım. Herhangi bir alet olmaksızın saf balı tespit mümkün mü? “Mümkün ama sizi yüzde yüz sonuca ulaştırmaz. Doğal balın akışkanlığı daha azdır. Yoğun bir kokusu vardır ve tüketildiğinde boğazda yanma hissi oluşturur. Şeker katılan bal boğazı yakmaz. Tabii bunun için önce saf balın tadını, kokusunu bilmeniz gerekiyor.”

Yazının devamında faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Allah (cc) balı işaret ederek ‘Onda insanlar için şifa vardır’ diyor.

Okumayı sevmiyorsanız videoları izleyip önyargılardan kurtulabilirsiniz.

Devamını Oku

Sihirli Elma – Apple ‘ın Sihirli Dünyası

Mac bilgisayarımı ilk aldığımda bu nedir. Windows tan sonra bunu nasıl kullanacağım dedim kendi kendime. Bu süreçte bana yardımcı olan ve neredeyse o günden beri takip etmeyi bırakmadığım bir site. Sihirli Elma‘ya teşekkürler.

sihirli-elma-banner

Bu site içerisinde Mac bilgisayarlarla ilgili ve işletim sisteminin özellikleriyle ilgili herşeyi bulabilirsiniz. Yeni başlayanlar için Mac, Hangi Macbook’u Almalıyım, Soru-Cevap menüleri ile aklınıza takılan sorulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Arrow | Bir Robin Hood Klasiği

arrow-logo
Uzun zamandır Amerikan dizilerinden uzaktım ve izlemiyordum. Herhalde en son takip ettiğim diziler Prison Break, Lost ve Dexter olmuştu. Herhalde Dexter hale devam ediyor ama takip edemiyorum.

Geçenlerde öyle internette gezerken gözüme Arrow takıldı. Şöyle bir araştırdım ki güzel dizi diye yorumlar yapmışlar. Takip edelim dedik ve şimdi izlemeye başladım.

Ki şu aralar ara tatile giren pekçok öğrenci, öğretmen için izlenebilir bir dizi şiddetle tavsiye ederim.

Devamını Oku

Dixon Ticonderoga |Dünyanın en iyi kurşun kalemi…

indirBir önceki yazımda belirttiğim gibi yazı yazmak zordur. İşte yazmayı kolaylaştıracak bir kalem size. Bu yazıda sizi bir efsane ile tanıştırmak istiyorum. Bu efsaneye bende sahip olmak için ebay dan siparişi bile verdim. Wikipedia ve internet araştırmalarım sonucunda efsaneyi kısaca tanıtayım.

Parfümlerimde olduğu gibi kurşun kalemlerde de en güzel kokanları öncelikle Sedir sonra Sandaldır. Ve sedir ağacından yapılan bir kült kurşun kalem vardır.

Adı Dixon Ticonderoga … dünyanın en iyi kurşun kalemi…

Devamını Oku